background

1 Eylül 2016 Tarihli Dünya Gazetesi Atom Lojistik Röportajı

Atom Lojistik, 2015 Yılında 6 bin yükleme yaparak, 40 bin ton taşıdı

Komple ve parsiyel karayolu taşımacılığının yanı sıra denizyolu ve havayolunda da faaliyet gösteren Atom Lojistik, 2015'te 6 bin yükleme yaptı. Bu yıl da 6 bin adetin altına düşmemeyi hedeflediklerini kaydeden Atom Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Onur Okumuş, "Özmal araçlarımızla doğrudan çıkış yaptığımız Almanya, Benelux, İtalya, Romanya ve Çek Cumhuriyeti destinasyonlan başlıca hatlarımız. 2015 yılı verilerine göre yaklaşık 6 bin yükleme gerçekleştirdik. İhracat yüklerinin çoğunluğunu otomotiv ve tekstil ürünleri, ithalat yüklerinin büyük kısmını da sanayi hammaddeleri oluşturuyor. Taşıdığımız yüklerin hacmi 2015 yılında 40 bin tona ulaştı" dedi.

Karayolunun yanı sıra deniz ve hava taşımacılığında da hizmet verdiklerini belirten Okumuş, "Havayoluna alternatif olarak minivan servisimiz ile müşterilerden olumlu geri dönüşler aldık. Bu araçlarımız ile 11 metreküp ve bin 300 kilograma kadar olan yükleri Avrupa-Türkiye hattında kapıdan kapıya 48 ila 72 saat arasında değişen sürelerde taşıyoruz. Maliyet ve operasyon açısından ciddi farklar ortaya çıktığı için her sektörden müşterimiz minivan talebinde bulunuyor" diye konuştu.

Şirketlerinin büyüme sürecini anlatan Onur Okumuş, "Firmamız açısından iki kırılma noktası var. Bunlardan birincisi Özmal araç yatırımı ile kendi filomuzla taşımacılık yapmaya karar vermemiz. Bu yatırım sürecinde çeşitli zorluklarla karşılaşsak da dönüşüm sürecini tamamladık" diye konuştu. İkinci kritik noktanın Arspet Petrol Ürünleri şirketi ile ortaklığa gitmek olduğunu ifade eden Okumuş, "Bu ortaklıkla hem karayolu taşımacılığında entegrasyon sağladık, hem de sınırsız araç tedariki ile büyük bir atılım gerçekleştirdik. Orta ve uzun vadede yurtiçinde ve Avrupa'da büyüyen bir İzmir markası haline gelmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

2014 yılında ISO 9001 ve ISO 27001 kalite belgelerini almaya hak kazandıklarını ifade eden Okumuş, "Yetkilendirilmiş yükümlü firma belgesi almak için de gerekli hazırlıkları devam ediyor. Uluslararası normlara uygun şekilde tüm belgelerimizi en kısa zamanda tamamlamak istiyoruz" diye konuştu.

"Koşullar bizi Özmal araç yatırımına yöneltti"

Faaliyete 2013 yılında başladıklarını dile getiren ve bugün itibarıyla 35 kişilik ekiple çalışmaya devam ettiklerini belirten Okumuş, "Yola çıkarken temel amacımız sadece forwarding hizmeti vermekti. Süreç ilerleyince, koşullar bizi Özmal araç yatırımına yöneltti. Şu an C2 belgesine kayıtlı 38 dorse, 20 çekici ve üç minivan ile hizmet veriyoruz. Araçlarımızın tamamı mega dorseli. ADR ekipmanlı ve XL kodlu araçlarımızla yanıcı yükleri de taşıyabiliyoruz. Ortak şirketimiz Arspet'in 10 dönümlük garajını kullanıyoruz. Araç bakım, yıkama, TIR parkı, kapalı ve açık alan depolarımız bu tesisin içinde bulunuyor" dedi.

İlgili gazete ekte bulunmaktadır.

SEO